Енергія сонця навколо нас

Сонячна радіація - енергія випромінювання Сонця - є основним джерелом енергії атмосферних процесів; вона вимірюється кількістю тепла і виражається в мегаджоулях на 1 кв.м. Промениста енергія Сонця досягає земної поверхні, проникаючи через шари атмосфери, що частково поглинає, відбиває і розсіює сонячну радіацію. Пряма радіація - сонячна радіація, що доходить до земної поверхні у виді пучка паралельних променів, що виходять безпосередньо від сонячного диска. Розсіяна радіація - сонячна радіація, що перетерпіла розсіювання в атмосфері, надходить на земну поверхню з усього небесного зводу. У похмурі дні вона є єдиним джерелом енергії в приземних шарах атмосфери. Сумарна сонячна радіація - сукупність прямої і розсіяної сонячної радіації, що надходить у природних умовах на земну поверхню. Вона залежить від географічної широти, висоти над рівнем моря, прозорості атмосфери і хмарності. У гірських районах розподіл сонячної радіації дуже складний, тому що її величина визначається також ще експозицією і крутістю схилів. Розподіл сумарної радіації представлено для рівнин і передгір'їв з абсолютними висотами до 600 м. На всій території, крім деяких районів Середньої Азії, півдня Східного Сибіру і Далекого Сходу, узимку переважає розсіяна радіація, улітку - пряма сонячна радіація.

Карта розподілу сумарної сонячної радіації в січні місяці на території СНД дає інформацію про кількість енергії, що досягає поверхні грунту в найхолодніший період року. Детальна карта розподілу сумарної сонячної радіації в січні місяці (209 КВ)
Карта розподілу сумарної сонячної радіації в липні місяці на території СНД дає інформацію про кількість енергії, що досягає поверхні грунту в найтепліший період року. Вичерпну інформацію ви можете отритмати, якщо відкриєте сторінку з детальною картою. Детальна карта розподілу сумарної сонячної радіації в липні місяці (266 КВ)
Карта розподілу сумарної сонячної радіації в січні місяці на території України.
Червоними лініями з цифрами позначені ізолінії сумарної сонячної радіації в МДж/кв.м.
Карта розподілу сумарної сонячної радіації в липні місяці на території України.
Червоними лініями з цифрами позначені ізолінії сумарної сонячної радіації в МДж/кв.м.

Розрахунки показують, що кількість сонячної енергії, яка досягає поверхні землі в Україні, значно переважає нині існуюче використання енергії за рахунок спалювання вугілля, нафти, газу і отриманої від атомних електростанцій.

Карти приведені згідно з Атласом СССР, Москва, 1984


[Головна]